Quantcast
FC
comment(s)
15 views this wk.
FC

Francis Cetner

Governor of Smolensk
The basics
About
Date of death Jan 05, 1732
Family
Father: someone
The details
Biography

Franciszek Cetner herbu Przerowa (zm. 5 stycznia 1732 w Ostrowie) – wojewoda smoleński od 1714, starosta werbelski od 1727 i kamionacki od 1702.

Był synem Jana starosty lwowskiego. W 1702 został wybrany w skład sądu skarbowego. W latach 1702-1703 otrzymał listy przypowiednie na zaciąg chorągwi pancernych. W 1712 wybrany posłem na sejm z ziemi lwowskiej. Dwukrotnie żonaty najpierw z Anną Chodorowską podkomorzanką lwowską z którą miał córkę Anielę (imię zakonne Zofia) przełożoną sakramentek we Lwowie, drugą żoną została Anna z Tarłów wojewodzianka lubelska miał z nią syna Jana i córkę Franciszkę wydaną za mąż za wojewodę podolskiego Michała Rzewuskiego. W 1727 i 1730 otrzymał wraz z żoną konsens królewski na ustąpienie synowi starostwa kamionackiego i werbelskiego.

Bibliografia

  • Wojciech Hejnosz, Franciszek Cetner, w: Polski Słownik Biograficzny, Kraków 1937, t. III, s. 238.
The contents of this page are sourced from a Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comment(s) so far
Leave a comment
Add a word
What's the good word on Francis Cetner?
To suggest a correction, or to flag this profile for review, click:
align-centeralign-justifyalign-leftalign-rightcalendarclosedeletediscographydownloadfacebookvideogplusgridinfoinstagramlikelinklinkedinwhatsappmyspacenew-windowquoraquoteredditsearchsoundcloudspotifytumblrtwittervertical-ellipsisviewvinevkwebsiteyoutubebriefcaseeditmaillocationcardawardchildeducationfamilydeathradiotvcamerabibliographymoneytheaterbaseballbasketballfootballpoliticsarrow-right-longarrow-left-longbiographybusinessarrow-leftarrow-rightbodybuildingrunningswimmingtable-tennischesscommentsusernewscommentsresizelogoutstumbleuponchartwordlistarrow-uparrow-downpandoragplaydeezerihearttuneinpandoragplaydeezerihearttuneinitunes