

Introduction
| Ionel Banu | |
Violonistul Ionel Banu acompaniind-o pe Maria Tănase (1958) | |
| Date personale | |
|---|---|
| Nume la naștere | Ion Banu-Stancu |
| Născut | |
| Decedat | |
| Ocupație | violonist, dirijor, compozitor |
| Activitate | |
| Gen muzical | populară, café-concert, romanțe |
| Instrument(e) | vioară |
| Case de discuri | Electrecord |
| Modifică date / text | |
Ionel Banu (n. 20 noiembrie 1914, Călărași — d. ?), pe numele real Ion Banu-Stancu, a fost un violonist și dirijor român de orchestre populare.
Biografie
A învățat vioara cu subșeful de fanfară Marinică și cu Mihalache Bolovan din Constanța.
A fost violonist în orchestre de café-concert și muzică populară în Silistra, Călărași, București (1932-1945), violonist (1949-1960) și concert-maestru în Orchestra de muzică populară Radio (1960-1974).
A întreprins turnee artistice în URSS, Bulgaria, Iugoslavia, Austria, Franța, Israel etc.
A compus piese în stil popular, romanțe și piese de muzică ușoară.
Numele violonistului este strâns legat de cel al Mariei Tănase, cu care a colaborat și cântat frecvent, începând cu anul 1954, când artista a imprimat cu orchestra sa la Radio România cântecele „Dodă, dodă”, „Mă dusei să trec la Olt”, „Moțule cu țundră neagră” și „Pe vale, țațo, pe vale”.
Discografie
Cu acompaniamentul orchestrelor conduse de Ionel Banu (Radio, „Dezrobirea”) au înregistrat la Electrecord și la Radio România artiști ca Maria Tănase, Maria Lătărețu, Gică Petrescu, Rodica Bujor, Mia Braia, Ileana Constantinescu, Victoria Darvai.
Cunoscutele piese ale Mariei Tănase „Am iubit și-am să iubesc”, „Aseară ți-am luat basma”, „Hai, iu, iu”, „Mă dusei să trec la Olt”, „Mi-am pus busuioc în păr” (Ion Vasilescu – Nicolae Vlădoianu) etc., au fost orchestrate de Ionel Banu și înregistrate cu acompaniamentul orchestrei acestuia.
Filmografie
Orchestra Ionel Banu, formată din dirijor, Constantin Mirea (vioară), Fărâmiță Lambru (acordeon), Marin Cotoanță (cobză), Nicolae Vișan (țambal), apare în filmul „Mic album muzical” (an 1958, regia și scenariul Traian Fericeanu), acompaniind-o pe Maria Tănase la piesa „Mărioară de la Gorj”. Secvența a fost filmată în iulie 1958 la Terasa Colonadelor, care se afla vizavi de Universitate, pe actualul Bulevard Regina Elisabeta.
Aprecieri
„Ionel Banu, violonist, continuând tradiția marilor primași ai lăutarilor noștri, rămâne unul din cei ce au slujit cu înțelegere și statornicie cântecul românesc, rânduindu-se între colaboratorii apropiați și prețuiți de Maria Tănase.”
Bibliografie
- Cosma, Viorel: Interpreți din România. Lexicon. Dirijori – cântăreți – instrumentiști – regizori. Vol. I (A-F), Editura Galaxia, București, 1996, p. 53-54 ISBN 973-97473-5-3 ISBN 973-97473-6-1
- Ghiață, Petre și Clery Sachelarie: Maria Tănase și cîntecul românesc, ediția a II-a, Ed. Muzicală a Uniunii Compozitorilor din R.S.R., București, 1966, p. 202